BK Olympic
Malmö
Isak Jönsson provspelar i IFK Värnamo!
2017-05-23 15:48
Isak Jönsson 18 provspelar tisdagen den 23/5 kl. 17.00 då IFK Värnamo tar emot Varbergs BoIF.
Isak är ordinarie i BK Olympics A-lag och är redan en nyckelspelare för serieledarna i division 3.
 
BK Olympics Teknik Camp 2017 är öppen för anmälan!
2017-05-23 12:10
Teknik Camp 2017!
På sommarlovet i vecka 26 erbjuder BK Olympic alla pojkar och flickor 
som är 8-13 år en teknikskola i 3 dagar.
Campen är en lovaktivitet från BK Oympics verksamhet och drivs av 
Rickard Nordström som är utbildad via Svenska Fotbollförbundet med UEFA 
Advanced Level.
Fokus dessa 3 dagar är bollkontroll, koordination, passningsspel och 
finter.

Teknik Campen är måndag 26/6, tisdag 27/6 och onsdag 28/6 på Lindängens 
IP konstgräs, kl. 10.00 – 12.00 och är öppen för både medlemmar och 
övriga som har gjort anmälan via hemsidan och erlagt betalning av 
deltagaravgiften.

Deltagaravgiften är 300 kr/spelare.

Det finns 60 st platser och det är först till kvarn som gäller, sedan 
stänger anmälan.

Gör en anmälan här

Allt om Reunion Cup 3 den 20/5!
2017-05-16 17:50
Lördagen den 20/5 spelas Reunion Cup 3 på Lindängens IP.
Åldersklasserna är från P65 till P85.

Klicka här så hamnar du på Reunions hemsida där bl a lottningen finns.
http://www.cupmate.nu/cup/bk-olympic-reunion-cup

Klicka här för att läsa lite om varje lag!
http://www.bkolympic.se/sida/?ID=176679

Rapport från BK Olympics Årsmöte 2017-03-30
2017-04-09 12:28
Någar av pristagarna: Mohammed Dahini, Axel Håkansson & Samuel Gebru, Rickard Nielsen, Rose-Marie Nilsson, Magnus Ekberg samt P00.
Årsmötet avhölls den 30:e mars på klubblokalen.

Årsmötet var ganska välbesök, vilket var väldigt trevligt.


Val till styrelsen hölls och utföll så här.

  • Till Ordförande omvaldes   Mattias Hazi
  • Till styrelseledamöter valdes Rose-Marie Nilsson, Spetim Velic och Magnus Ekberg
  • Till suppleanter valdes Ola Moberg och Petra Larsen-
  • Till revisorer valdes Göran Jönsson och Kenneth Andersson.


Efter valen hölls prisutdelning:

Isie:s Juniorpris gick till Axel Håkansson och Samuel Gebru

C. Björkmanspris gick till Mohammed Dhaini

Hans Wihlborgs pris gick till Richard Nielsen

Jan Wihlborgs pris gick till Magnus Ekberg

Kurt Björkmans minnespris gick till 00:orna & Toni Boskovski

Rosengrens minnespris gick till Rose-Marie (Lotta ) Nilsson

Olympics Hederspris gick till Niclas Nylen


Vid Rapporten

 

Miklos Hazi


Nyheter från våra lag
 
SAMARBETSPARTNERS