BK Olympic kan idag presentera att Totte Holmkvist har förlängt sitt avtal över kommande säsong.
Totte kom till oss inför förra säsongen som en junior från Trelleborgs FF. Totte växte snabbt in i det seniora sättet hos oss och presterade redan från dag 1.
Med sina 7 mål på 26 matcher var det ett genombrott som heter duga ifrån sin position som winger. Han utvecklade sin defensiv på ett bra sätt och har hela tiden varit professionell i sin inställning både på och bredvid plan.
Sportchef Charre:
En ung och hungrig ytterback med en professionell attityd. Han visade redan förra säsongen med sina 7 mål att han är att räkna med på allvar. Ska bli spännande att se Tottes fortsatta utveckling.
Totte:
Det känns riktigt bra att ha skrivit på för ytterligare ett år.
Jag har sagt det innan och det stämmer verkligen, har trivts underbart i klubben sen jag kom hit.
Förra säsongen som var fantastisk på många sätt, framför allt med seriesegern var min första riktiga seniorsäsong och jag känner att jag utvecklades på många sätt.
Med miljön som skapats detta året är jag säker på att jag kan ta ännu större kliv i min utveckling tillsammans med tränaren och laget och förhoppningsvis nå nya framgångar.