SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
BollKlubben Olympic
Malmö 1920
Pojkar 2011

Gohtia
2023-07-16 13:41
Tre spelare följer med 2010:orna för att spela Gohtia

Idag åker tre spelare från 2011 till Gothia Cup i Göteborg för att spela med 2010:orna.

 

Vi önskar Bunni, Hamza & Ahmed lycka till. 

på bilden syns även vår allas bästa Aymen som är alltid med oss ❤️

FIFA kväll
2023-05-05 21:37

Idag hade laget en härlig kväll med pizza & en mindre FIFA turnering. Vinnarna av dagens turnering ser ni på bilden. 

Bra jobbat & stort grattis.

 

 

Grym match i Oxie
2023-03-26 22:06

Idag spelade vi helgens andra match. Motståndare för dagen var Oxies duktiga 2011. Matchen inleds i strålande fart från Oxie. Vi har svårt att hitta vårt spel då Oxie gör det rätt svårt för oss. När andra halvlek börjar så leder oxie med 2-0. Vi reducerar fort och trycker på framåt med bra kombinationer men oxie får in 3:an. Inför sista halvleken pratar vi om att förlita oss på det vi tränat på & spela vårt eget spel. När domaren blåser av så har vi lyckats kvittera och avgöra tillställningen. Matchen slutar 3-4. 

Dagens start 7

 

Ahmed

Elias Ahmed Andi

bunni Mahmoud

Josef

 

Avb

Ajnur

Hamza 

jakob

 

Dagens målskyttar

Hamza x3

Bunni 1

 

/Tränare

Första 9-manna matchen för i år.
2023-03-25 17:16
Dagens lag.

Idag spelade killarna sin första 9-manna match för i år, och som de gjorde det.

Vi ställdes mot Borstahusen som dessutom kom till start med sina pojkar födda 2010, alltså ett år äldre än våra. Borstahusen tar ledningen tidigt i första halvlek och det märks att vi är tagna av stunden. 1-0 skrivs till 1-1 innan domaren sätter pipan i munnen och vi går till pausvila.

Andra halvlek tar vi över mer och mer och stundtals rullar vi på väldigt bra. En perfekt slagen hörna från Hamza och Jakob sätter 2-1. I sista halvleken utökar vi till både 3-1 och 4-1.

 

Vi tackar Borstahusen för en bra match och önskar de lycka till framöver.

 

Dagens start 9

 

Ahmed

 

Ahmed Josef Mohammed

Ajnur Hamza Bunni Kelle

Kasem

 

Avb Josef, Elias Ajnur

 

Målskyttar 

Hamza x2

Ahmed 1

Jakob 1

 

Nästa match spelas imorgon i Oxie kl 11:30.

 

/Tränaren

 
SAMARBETSPARTNERS