FC Trollhättan – BK Olympic 2-0 (1-0)
Dags för bortamatch och intressant om vi kan hålla i vårt fina bortafacit. Dagens motståndare är FC Trollhättan. Trollhättan som hade 2023 års skyttekung Alibek Aliev rustar för ännu ett år i toppen. Men är tappat för tungt och vem skall göra lagets mål? Men även två tunga tapp i Ricard Cindric och Alen Kasumovic som varit lite kulturbärare i laget. Man har även tappat duktiga mittfältaren Suleman Zurmati till Superettanlaget Utsikten.
Jag tror att kompetenta tränaren Niklas Wenderyd kommer forma laget bra och där finns mycket kvalitet i truppen med bland annat Kevin Liimatainen som är en personlig favorit.
Trollhättan kommer landa in strax under toppskiktet när serien är färdigspelad i november tror jag trots en mindre lyckad poängskörd inledningsvis.
Matchen spelades på naturgräs på Edsborgs IP.
Inledningsvis känner båda lagen på varandra och det är inte någon propagandafotboll som spelas.
Vi försöker få deras backlinje att jobba felvänt initialt men får inte riktigt tag i bollen
Ett par chanser lyckas vi skapa i första halvlek. Mattias är nära att styra in ett inlägg men bollen går utanför. Mattias har även ett bra avslut som räddas till hörna.
Banbanas frispelas men halkar i straffområdet och når inte bollen.
Vi skapar även två offensiva hörnor utan resultat.
Men när allt ser bra ut och det går mot halvlek så börjar Trollhättan ett anfall och vi är inte rätt i våra positioner. Argjend får jobba ut på en kant och ovan nämnda Kevin Liimatainen gör en individuell bra prestation gör sin motståndare, Spelar ut bollen på höger kanten och ett inlägg centralt in i vår box där vi har tappat markering och en välplacerad nick bakom Tyree i målet.
Underläge med 1–0 i halvlek.
Efter fem minuter in i andra halvlek utökar Trollhättan sin ledning. Slarvigt i uppspelet och en gratischans för motståndaren som klipper till och Tyree har ingen möjlighet att nå avslutet. Underläge 2–0.
Vi gör två offensiva byten efter 0-2. In kommer Mubaarak Nuh och Mergim Laci men trots det så skapar vi inget i anfallsväg.
Vi lyckas inte låsa upp Trollhättans försvar idag och för andra året i rad lämnar vi utan att ha gjort mål på Edsborg IP.
Tränare Paul Olausson till sydsvenskan.se
– Vi hade ett par bra lägen att ta ledningen innan de gjorde 1-0. Men samtidigt slog vi bort alldeles för många bollar. Det kostade kraft och gav Trollhättan farliga kontringslägen, sa Paul Olausson, tränare i Olympic.
– Efter det fick vi aldrig till någon riktigt forcering. Vi blev stressade och hade för korta anfall. Men mycket berodde på vår dåliga första halvlek. Den gjorde att vi hade för lite energi kvar i slutet av matchen.
Närmast väntar ett Skånederby mot Ängelholms FF på torsdag, Kristi Himmelfärdsdag kl 13:00 på Lindängens IP.
VI hoppas att alla klär sig i BK Olympics färger och möter upp!