BK Olympic – GAIS 0-3 (0-2)
Dags för årets hemmamatch och denna gång var det inte på Lindängen utan på Malmö Stadion. Orsaken till flytt av matchen beror på att det är bedömt att vara en högriskmatch. Så egentligen bortamatch.
Mesut hade möblerat om lite i startelvan sedan förlustmatchen mot Ljungskile.
Lagom till avspark spricker himlen upp och solen tittar fram.
GAIS började avsparken.
Matchens första hörna får vi efter två minuters spel. Karlin slår den inåtskruvad från höger en går högt över alla.
Axel Sjöberg får matchens första varning i sjunde minuten (avstängd i nästa match). Strax där efter fixar han en hörna till oss från höger som än en Karlin slår. Kort variant till Bohlin som slår men nickas i väg. Trots det biter vi oss kvar och Bohlin får ett skottläge men täcks i straffområdet av en motståndare.
GAIS ställer om och det blir farligt men sista passningen är lite för lång.
Gais gör 1-0 efter ca 10 minuter spelade. Man kommer runt på vår vänsterkant och slår ett inlägg som touchar en försvarare och friställer en motståndare som står offside och kan raka in bollen i öppet mål. Domarna friar förvånande!
Bara minuter senare ställer man om och gör 2–0. En boll från mittplan bakom vår backlinje och återigen misstänkt offside men man friar igen.
28 minuten trippelchans för oss. Bohman fri och målvakten räddar med fotparad ut till Sidibe som drar den rakt i ribbans underkant. När Widell skall ta bollen blir han överkörd bakifrån. Solklar straff då Gaisaren bara går på spelare och noll på boll men än en gång friar domarna.
GAIS går till halvtidsledning med 2–0.
Andra halvlek börjar vi med innehavet medan GAIS ligger tryggt och säkert och bevakar sin ledning.
Bohman väggar med Widell efter 10 minuter i andra och kommer relativt fri. Men i stället för att gå rakt på så gör vi det lite svårt och omständligt för oss och då hinner motståndaren samla sig.
Men samtidigt som vi lyfter upp laget och chansar lite mer blir GAIS omställningar farliga och man skapar en del avslut som antigen räddas av Tyrre eller täcks av försvarslinjen.
Vi gör första bytet efter en kvart. Axel Håkansson går ut till förmån för Bahrudin Atajic. En back mot en forward. Redan efter minuten på plan får han ett jätteläge men tyvärr går avslutet högt över.
GAIS gör ett tydligt defensivt byte när man bytare en forward mot en försvarare.
Vi kommer i ytterligare ett anfall och bra lägen går vi och nu är det Sjöbergs tur men även nu går skottet över då han inte fick riktig träff.
August Karlin dra på sig en varning halvvägs in i andra vilket gör att även han är avstängd i nästa match.
Vi gör ett dubbelbyte för att sätta tryck. Ut gick Irfan & Sidibe och in kom Ivan och Baris.
Direkt skapar vi en vass chans där målvakten i GAIS gör en fantomräddning på Bahrudins nick. På efterföljande hörna avlossar Widell högran och än en gång tvingas målvakten att sträcka ut till hörna. På den hörnan som går studsar bollen upp på hand i straffområdet på en motståndare och han får bollen med sig. Vi skriker på straff men domaren friar.
Men när vi då går framåt öppnar sig det bakåt. Tyree gör en bra räddning på ett friläge men returen går ut till en motståndare som kan trycka trean och därmed spiken i kistan.
Med minuter kvar får vi ett bra frisparksläge. Bohlin tar denna men synonymt med de flesta avsluten idag går den högt över.
Vi är inte nära idag och bara att lyfta på hatten för GAIS. Vinner dom inte denna serie är det dåligt.
Nu väntar två matcher som kommer bli otroligt viktigt för oss. På onsdag är det derby borta mot Torn och nästa måndag är IFK Malmö hemma.